top of page

Jak wytrwać w postanowieniach związanych z nauką języków?Wiele osób wraz z Nowym Rokiem decyduje się na naukę języka obcego. Czasami bywa tak, że jest to powrót do języka, który był nauczany w szkole, a czasami zupełnie nowy, z którym nie miało się do czynienia. Bez znaczenia, w jakiej jest się sytuacji, zdarza się, że po jakimś czasie dopada nas brak zapału, motywacji lub pomysłu.

Niezależnie od tego, czy została podjęta decyzja o samodzielnej nauce, czy kursie językowym, brak wystarczającej ilości czasu lub niewystarczająco silna wola, mogą skutkować brakiem efektów. Co zatem należy zrobić, by być konsekwentnym i skutecznym w procesie nauki języka? Dobrze ułożony plan.


Po pierwsze cel.


Żeby plan nauki był skuteczny trzeba przede wszystkim ustalić cel. Nie chodzi mi o jeden cel, chociaż założenie celu głównego typu „przygotować się do egzaminu Goethe Zertificat C1” nie jest złym pomysłem, jednak warto ustalać sobie na bieżąco małe cele. Należy wyznaczyć odpowiedni okres czasu i realistyczny punkt docelowy.

Przykłady celów:

- w lutym przerobić pierwszy rozdział w książce,

- przez dwa tygodnie uczyć się słówek przez godzinę dziennie,

- słuchać podcastu po francusku/niemiecku/angielsku 30 min dwa razy w tygodniu.


Nie można za dużo od siebie wymagać, lepiej jest zaplanować mniej i zrobić ewentualnie więcej, niż zaplanować za dużo i nie wykonać zadania – to zazwyczaj kończy się rezygnacją z planu.


Ustal z jakich materiałów będziesz korzystać.


Jeśli zdecydujesz się na kurs językowy w szkole języków obcych Début, to tę część zrobi za Ciebie lektor.

Jeśli ustalisz sobie jako cel na dany dzień – przeczytać artykuł po francusku – ale nie napiszesz jaki artykuł, na jaki temat lub chociaż z jakiej strony, zmarnujesz czas na szukanie odpowiedniego tekstu. Więc pamiętaj, by w jeden dzień zebrać materiały i dołączyć je do planu.


Zaplanuj sobie jakie umiejętności wziąć pod uwagę.


Umiejętności, które znajdą się w Twoim planie zależą od Twojego celu głównego, ponieważ jeśli zależy Ci na zdaniu egzaminu językowego lub matury, to podstawą będzie rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych. Jeśli chcesz wyjechać za granicę i swobodnie posługiwać się językiem, musisz bardzo dużo słuchać oraz prowadzić konwersacje (najlepiej z lektorem, ale ze sobą również wystarczy, chociaż nie dostaniesz feedbacku w przypadku błędu). Jeśli potrzebujesz języka do pracy w korporacji, to najważniejsze będzie pisanie i czytanie formalnych tekstów wraz z nauką słownictwa specjalistycznego oraz słuchanie i konwersacje.

Każdy będzie praktykował te same umiejętności, jednak w innym zakresie i co najważniejsze z zupełnie inną tematyką, dlatego bardzo ważne jest przygotowanie dobrych materiałów oraz zaplanowanie realnej ilości czasu na dane zadanie.


Sprawdzaj swoje postępy i śledź, ile poświęcasz czasu na naukę.


Ponownie dużo prościej jest analizować swoje postępy będąc pod okiem lektora, jednak, jeśli jesteś samoukiem możesz co jakiś czas wykonywać testy sprawdzające, które mniej więcej określą jaki masz progres oraz regularnie sprawdzać stan opanowania słówek np. korzystając z aplikacji Quizlet. Żeby na bieżąco sprawdzać, ile realnie czasu poświęcasz na naukę, zachęcam Cię do pobrania monitora nauki oraz tygodniowy plan nauki w formie PDF do druku, który znacznie ułatwi Ci pracę. Zaznacz różnymi kolorami umiejętności i zakreślaj nimi kratki. Innym sposobem na śledzenie czasu poświęconego na naukę, ale tylko w przypadku, gdy telefon nie jest Ci do niej potrzebny jest aplikacja Forest, co prawda jest płatna, ale bardzo ją polecam. Umożliwia ona sadzenie drzew, poprzez niekorzystanie z telefonu przez określony czas.

Tracker językowy
.pdf
Pobierz PDF • 579KB
Tygodniowy plan nauki
.pdf
Pobierz PDF • 423KB

Używaj języka w praktyce.


Dlaczego jest to ważne? Dzięki temu można przyspieszyć proces nauki, a ona sama w sobie staje się przyjemniejsza, ponieważ można zobaczyć, jak nauka przynosi efekty.


Jeśli jesteś samoukiem, ale zależy Ci na praktykowaniu języka również z feedbackiem, zapisz się na bezpłatną lekcję próbną i się przekonaj!


W szkole językowej Début zajęcia z języka niemieckiego, angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego i rosyjskiego odbywają się przez cały tydzień, w godzinach dopasowanych do Ciebie. Wśród naszych lektorów są native speakerzy oraz absolwenci studiów filologicznych.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page