top of page

Jak przekonać dziecko do nauki języków obcych?Naukę języków obcych najlepiej jest zacząć już w dzieciństwie, kiedy mózg małego człowieka jest najbardziej chłonny i najszybciej przyswaja wiedzę. Co więcej, znajomość języka obcego pozwoli twojemu dziecku nie tylko na lepszy start w dorosłe życie, przede wszystkim zawodowe, lecz również pozwoli mu odkryć kulturę innych krajów i narodów. Sprawdź, jak przekonać dziecko do nauki języków obcych.


Nauka przez zabawę


Przede wszystkim dostosuj metodę nauki języka obcego do wieku dziecka, jego preferencji i upodobań. Staraj się wykorzystywać przestrzeń dookoła siebie. W trakcie spacerów nazywaj mijane przedmioty, rośliny i zwierzęta w obcym języku. Dziecko ma w sobie naturalną chęć zdobywania wiedzy oraz jej pogłębiania, a także eksplorowania przestrzeni, dlatego świetnym pomysłem będzie nauka słówek w trakcie wycieczki do muzeum, do lasu czy do ogrodu zoologicznego.

Równie skuteczna będzie nauka w trakcie i przez zabawę. Wspólne śpiewanie piosenek, rymowanki, wierszyki, ulubione bajki w obcym języku sprawią, że dzieci zapamiętają słówka i reguły językowe w naturalny sposób, nie kojarząc nauki języka z przykrym obowiązkiem.


Nie zarzucaj dziecka zbyt dużą ilością materiału


Pamiętaj również o tym, aby nie zarzucać dziecka zbyt dużą ilością materiału i trudnych treści, które szybko zniechęcą je do dalszej nauki. Twoja pociecha nie będzie w stanie skoncentrować się i skupić uwagi przez tak długi czas, jak ty, dlatego nauczanie dziecka języka obcego wymaga podawania wiedzy często, ale w małych dawkach.

Warto również podzielić naukę w domu na odpowiednie kategorie i bloki. Przeznacz jeden tydzień na zapoznanie dziecka z podstawami gramatyki, drugi na przemycanie słówek z kategorii jedzenie, zwierzęta czy odzież. Przeplataj naukę mówienia z nauką czytania i ze słuchaniem w obcym języku, aby dziecko zbyt szybko nie odczuło znużenia i zmęczenia jednostajnością materiału.


Zapisz dziecko na kurs językowy


Nauka w domu to jedno, jednak aby dziecko przyswoiło w prawidłowy sposób język obcy, potrzebne będą kursy w szkole językowej. W naszej placówce oferujemy trzy rodzaje kursów językowych dla dzieci:

  • kurs semestralny,

  • korepetycje,

  • konwersacje.

Kurs semestralny obejmuje zajęcia w wymiarze od godziny do trzech godzin tygodniowo i przeznaczony jest dla dzieci do czternastego roku życia. Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu o dowolnych godzinach i dostosowane są do potrzeb najmłodszych. Opierają się na nowoczesnych metodach nauczania, stawiających duży nacisk na ćwiczenia praktyczne.

W trakcie korepetycji z kolei lektorzy pomagają w utrwaleniu materiału ze szkoły lub nauczą języka od podstaw opierając się na autorskim programie nauczania. Praca z książką i praktyczne ćwiczenia w formie zabaw są atrakcyjne i zachęcające najmłodszych do nauki języka. W naszej szkole językowej oferujemy również pakiet konwersacji, który pomoże oswoić się dziecku z nowym językiem i składać samodzielnie zdania.


Postaw na zróżnicowane pomoce dydaktyczne i chwal swoje dziecko


Do nauki języka skutecznie przekonają dzieci zróżnicowane pomoce językowe. Podstawą są podręczniki i ćwiczenia, przydadzą się jednak również bajki w języku obcym, kolorowe książeczki i audiobooki. Warto pomału zapoznawać dziecko ze słownikami, w początkowym okresie najlepiej obrazkowymi. Nieocenione w trakcie nauki będą gry planszowe, pomagające w nauce słów i wyrażeń w języku obcym.

Warto na końcu podkreślić, jak ważne w nauce dziecka jest odpowiednie podejście psychologiczno - dydaktyczne. Chwal dziecko za każdy, nawet najmniejszy sukces i dobrze wymówione słowo. W trakcie rozwoju oraz nauki najmłodszych pozytywne wsparcie, przejawiające się w pochwałach oraz docenianiu postępów ma ogromne znaczenie i w olbrzymim stopniu motywuje oraz zachęca dziecko do dalszej nauki.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page