top of page

Gdzie mówi się po niemiecku?


panorama miasta


Język niemiecki na świecie


Język niemiecki jest jednym z popularniejszych języków na całym świecie. Posługuje się nim około 130 milionów osób, a jako język urzędowy występuje w takich krajach jak Niemcy, Austria, Liechtenstein, Luksemburg oraz Szwajcaria. W tym języku mówi również część mieszkańców Belgii (Deutschsprachige Gemeinschaft Belgiens | Niemieckojęzyczna Wspólnota Belgii), oraz Włoch (Bozen-Südtirol | Prowincja Bolzano).

Poza Europą język niemiecki pojawia się jeszcze w Południowej Afryce (RPA) oraz Namibii, Australii oraz wielu krajach zarówno Ameryki Północnej, jak i Południowej.

Duży wpływ na rozmieszczenie ludności niemieckojęzycznej na świecie miały fale emigracji w XIX oraz XX wieku, a także kolonizacje krajów przez państwo niemieckie.


wykres

DACHL, DACH+, DACH - czyli jak w końcu?


DACH jest skrótem pochodzącym od pierwszych głosek krajów niemieckojęzycznych i określa grupę krajów niemieckojęzycznych:


D [Deutschland - Niemcy]

A [Österreich - Austria]

CH [Schweiz - Szwajcaria]


Niektóre źródła opisują tę grupę krajów jako DACHL, DACHLi, DACH+ lub DACHS


L, Li [Lichtenstein - Liechtenstein]

S [Südtirol - Prowincja Bolzano we Włoszech]


-> więcej informacji o krajach DACHL w osobnym poście


Niemiecki jako język obcy - Deutsch als Fremdsprache (DaF)


W Europie jest około 11 milionów ludzi uczących się języka niemieckiego. W krajach sąsiadujących z Niemcami m.in. Francji, Czechach, Danii oraz Holandii ta liczba wciąż rośnie. W Rosji także notuje się wzrost liczby uczących się, a Polska góruje w statystykach.

We Francji język niemiecki jest uważany za trudny oraz elitarny, jednak mimo to uczy się go około 19% uczniów, czyli blisko 1,2 miliona mieszkańców. Popularność tego języka rośnie nie tylko w Europie, kraje Afryki, takie jak Egipt i Kenia, również odnotowują wzrost liczby uczących się niemieckiego. W Egipcie ta liczba od 2015 roku wzrosła o 60%. Dzieje się tak, ponieważ władze tego państwa zaplanowały, by język niemiecki był nauczany w szkołach jako drugi język obcy. W Kenii, dzięki coraz większej liczbie placówek edukacyjnych, zwiększa się dostępność do nauki języka, a co za tym idzie - w przyszłości uczniowie mają większe szanse na studiowanie w niemieckojęzycznym kraju. Język niemiecki cieszy się również popularnością w Ameryce Północnej, gdzie uczy się go prawie 86 tysięcy mieszkańców Meksyku, głównie są to studenci (46%) oraz osoby dorosłe uczęszczające na kursy językowe (25%).


Język niemiecki w Polsce

Według statystyk Goethe Institut z 2019 roku, w Polsce odnotowuje się największy odsetek ludzi uczących się języka niemieckiego. Na niecałe 38 milionów mieszkańców, prawie 5% uczy się tego języka. Czy to jednak oznacza, że Polacy mówią po niemiecku?

Według danych język niemiecki na poziomie średnio zaawansowanym zna ok. 40% Polaków - nie da się ukryć, że na tle innych krajów europejskich plasujemy się na wysokim miejscu. Mimo iż w polskich szkołach język niemiecki jest nauczany jako drugi bądź trzeci język, wielu absolwentów liceów po wielu latach nauki nie jest w stanie swobodnie posługiwać się tym językiem. Dlaczego tak się dzieje? Wpływ na to ma nastawienie uczniów, słabo wyszkolona kadra nauczycielska oraz okrojony zakres tematów. Część rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest nauka języków obcych dzieci, jednak często nauka w szkole nie wystarcza i należy sięgnąć po pomoc wykwalifikowanych lektorów ze szkół językowych.

Coraz więcej dorosłych podejmuje naukę w szkołach języków obcych w celu podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. Polska i Niemcy są bliskimi partnerami gospodarczymi, więc wiele firm decyduje się na współpracę międzynarodową. Mimo wysokiej znajomości języka angielskiego, zarówno przez mieszkańców Polski, jak i Niemiec, językiem biznesowym w Polsce często jest niemiecki. Ten język otwiera drzwi do kariery w wielu polskich firmach i umożliwia awans na wysokie stanowiska. Dodatkowo przez to, że język angielski stał się językiem uniwersalnym, a włada nim około 60% Polaków, konkurencja jest ogromna, dlatego znajomość kolejnego języka jest ogromnym atutem.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page