top of page

Aplikacje do nauki języków: warte uwagi czy strata czasu?Narzędzia służące do samodzielnej nauki języków obcych cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wraz z szybkim rozwojem technologii, aplikacje te wydają się oferować rozwiązanie dla osób pragnących poszerzyć swoje horyzonty językowe bez ograniczeń związanych z tradycyjnymi lekcjami. Jednakże, jak każde narzędzie, aplikacje do nauki języków obcych nie są pozbawione wad. W tym artykule przedstawię niektóre wady aplikacji do nauki języków, rzucając światło na aspekty, które mogą podważyć ich skuteczność.Brak personalizacji

Jedną z głównych wad aplikacji do nauki języków jest ograniczony stopień personalizacji, jaki oferują. Podczas gdy wiele aplikacji twierdzi, że dostosowuje swoje treści do indywidualnych uczniów, często nie zapewniają one prawdziwie spersonalizowanych treści edukacyjnych. Każdy uczeń jest wyjątkowy, ma swój styl uczenia się i tempo. Aplikacje mogą mieć trudność z dostosowaniem się tych wymagań, co może prowadzić do frustracji niektórych użytkowników.


Niewystarczająca praktyka mówienia

Nauka języka to nie tylko czytanie i pisanie; to także mówienie i słuchanie. Wiele aplikacji koncentruje się na pisemnym aspekcie nauki języka, zaniedbując znaczenie komunikacji. W rezultacie uczniowie, którzy polegają wyłącznie na tych aplikacjach, mogą odczuwać brak umiejętności prowadzenia prawdziwych rozmów w języku docelowym, co jest niezbędną umiejętnością do praktycznego posługiwania się językiem.


Zależność od technologii

Aplikacje do nauki języków w dużym stopniu opierają się na smartfonach, tabletach i komputerach. Obecnie wiele aspektów życia codziennego można załatwić przez internet od kupna biletów po złożenie dokumentów w urzędzie, co znacznie ogranicza nasze kontakty międzyludzkie. Kursy w szkole językowej online również dzieją się przez internet, jednak nawiązujesz relacje z prawdziwym człowiekiem. Aplikacja, która w dodatku nagradza Cię za pokonane etapy, daje kolejny zastrzyk dopaminy, od której wiele z nas jest uzależnionych przez ciągły dostęp do treści w mediach społecznościowych. Młodzi ludzie nie odrywają się od telefonów, a fakt, że mają na nich zainstalowane aplikacje służące do nauki, daje im kolejny pretekst do ślęczenia nad małym ekranem oglądając dynamiczne treści.


Brak motywacji i „bata nad głową”

Tradycyjne zajęcia z lektorem zapewniają pewną strukturę. W przeciwieństwie do tego, aplikacje do nauki języków nakładają odpowiedzialność wyłącznie na uczącego się. Ten brak zewnętrznej motywacji i zaplanowania nauki prowadzić do niespójnych nawyków uczenia się i zmniejszonego zaangażowania, szczególnie dla tych, którzy zmagają się z samodyscypliną.

Zadaniem lektora jest dopasowanie planu, materiałów i narzędzi do ucznia.


Przytłaczający wybór

Rynek aplikacji jest nasycony niezliczonymi opcjami nauki języków, z których każda twierdzi, że jest najlepsza. Ta obfitość wyboru może być przytłaczająca dla uczących się, utrudniając wybór aplikacji, która jest zgodna z ich celami i stylem uczenia się. Ponadto ciągłe przełączanie się między aplikacjami może utrudniać postępy, uniemożliwiając uczniom ustanowienie spójnej rutyny.Czy aplikacje typu Duolingo, Busuu czy Babbel są skuteczne?

Zależy co uznamy jako sukces: nauczenie się 30 słów w tydzień lub 5 zdań w miesiąc? Tego typu nauka zazwyczaj nie prowadzi do swobodnej komunikacji, co przecież jest kluczowym celem większości kursantów. W tych aplikacjach nie brakuje słownictwa lub dialogów z życia wziętych, jednak ich wartość edukacyjna nie przekłada się na realne umiejętności językowe.

Te aplikacje nie są złym wyborem jako dodatek do nauki w czasie jazdy tramwajem lub na spacerze, ale podcast lub audiobook może przynieść więcej korzyści w dalszej perspektywie (artykuł o aplikacjach z audiobookami po niemiecku).


Zaletą aplikacji jest możliwość nauki w dowolnym miejscu i czasie oraz dynamiczna forma. Niemniej jednak, warto pamiętać o ograniczeniach tych narzędzi, takich jak brak personalizacji i niewystarczająca praktyka mówienia. Klasyczne lekcje oferujące spersonalizowane wsparcie, interakcję z nauczycielem oraz stworzenie odpowiedniej struktury nauki, są kluczowymi elementami skutecznego opanowania języka obcego. Właściwe połączenie obu podejść, czyli korzystanie z aplikacji w celu uzupełnienia tradycyjnych lekcji, może stanowić optymalne rozwiązanie, gwarantujące efektywny proces nauki.


Gdyby każdy uczył się języka z Duolingo:


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page