Seriale a nauka języków


włączany netflix na tv

Czy da się nauczyć języków obcych oglądając seriale? Nie mogę zapewnić, że oglądanie seriali sprawi, że biegle opanujesz język obcy, ale z pewnością będzie skutecznym i przyjemnym uzupełnieniem.

Każdy ma inne metody nauki, niektórzy wolą pracę z książką, inni uczą się przez pisanie, a jeszcze inni przez mówienie i słuchanie. Ciężko stwierdzić, który sposób jest najlepszy, ale moim zdaniem najskuteczniejsze jest połączenie tych wszystkich aktywności.

Ale na czym skupić największą uwagę? Na tym co sprawia Ci najwięcej przyjemności, wtedy nauka nie będzie odbierana jako mus, tylko jako rozrywka.

Ale przejdźmy do rzeczy - co z tymi serialami?

Jeśli zdarza Ci się przesiadywać godzinami przed ekranem, oglądając Netflixa lub HBO, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić język i słuchać po angielsku, niemiecku, hiszpańsku lub francusku.


Z napisami czy bez?

To zależy. Jeśli chcesz praktykować czytanie ze zrozumieniem, to napisy są dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, ale jeśli zależy Ci na rozumieniu ze słuchu to nie są Ci one do niczego potrzebne. Wyrzuć z głowy "włączę napisy, bo i tak nic nie rozumiem", albo "włączę napisy, ale nie będę na nie spoglądać". Może przez 5 minut uda Ci się oprzeć pokusie zerknięcia, a potem znowu zacznie się lektura. Bez przełamania bariery "nierozumienia", nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów. Nie ma co czekać na magiczny moment, kiedy zaczniesz rozumieć wszystko co się do Ciebie mówi. Osłuchaj się z brzmieniem języka, bo nawet jeśli opanujesz język perfekcyjnie, to zdarzy Ci się napotkać w swoim życiu osoby z wadami wymowy, innym akcentem lub dialektem, a osłuchanie się pomoże Ci się z tym oswoić. Zauważ jak bardzo różnią się od siebie akcent amerykański oraz brytyjski, a przecież to "ten sam" język.


Czego możesz się nauczyć?

Oprócz tego, że oglądanie seriali jest po prostu przyjemne, jest kilka rzeczy, które uda Ci się dzięki nim opanować niezależnie od języka jakiego się uczysz.

  1. Stałe zwroty i wyrażenia Po obejrzeniu kilku odcinków, zwróć uwagę na to, że niektóre zwroty się powtarzają i występują w podobnych sytuacjach (przywitanie, pożegnanie, zaskoczenie itp). Bardzo często spotkasz się ze zwrotami potocznymi, których nie nauczysz się z książki do nauki języka, a jeśli uczęszczasz na kurs językowy, to mimo tego, że wielu lektorów stara się nauczyć języka perfekcyjnie i znać jego każde zakamarki, to język się zmienia i czasem ciężko za nim nadążyć.

  2. Używanie rodzajników określonych oraz nieokreślonych Rodzajniki pełnią ważną rolę w nauce wielu języków obcych i mimo reguł pojawiają się problemy w używaniu rodzajników. Przysłuchując się dialogom w serialach można wyłapać pewne schematy i je zapamiętać.

  3. Użycie czasów Nie chodzi mi o to, by analizować każde zdanie i stwierdzać w jakim czasie czy trybie zostało użyte, tylko osłuchanie się pomoże "poczuć" język. Celem nauki języka jest komunikacja, więc nie staraj się mówiąc analizować jaki masz użyć czas, tylko po prostu mów. Jeśli w serialu główny bohater będzie opowiadał swojej dziewczynie o dniu w pracy, to zwróć uwagę w jaki sposób ułożył swoją wypowiedź. Jeśli usłyszysz tego typu dialogi kilka razy, to "wejdzie Ci to w krew" i zaczniesz swobodniej władać językiem.