top of page

Która godzina?

Mówi się, że szczęśliwi czasu nie liczą, jednak w codziennym życiu zegar jest niezbędnym narzędziem orientacji.

zegarek na łańcuszku

Ze świecą należy szukać osoby, która w dzisiejszych czasach nie ma przy sobie telefonu komórkowego. To małe urządzenie zastąpiło już wiele narzędzi codziennego użytku m.in. kalendarz, notatnik, budzik, stoper oraz zegarek. Kiedy chcemy sprawdzić godzinę, bez zastanawiania sięgamy po telefon- wiele z nas, nawet wtedy, gdy na ręku nosi zegarek. Sprawa się komplikuje, gdy bateria się wyczerpie, a w pobliżu nie znajdują się żadne wieże lub ekrany z zegarami. W takim wypadku nie mamy wyjścia- musimy się spytać o godzinę.

W naszym kraju nie jest to dla nas żaden problem, ale co jeśli znajdujemy się za granicą lub natrafimy na cudzoziemca? Po kolei przedstawię Ci w jaki sposób możesz spytać się o godzinę w języku angielskim oraz co ważne - co możesz usłyszeć po zadaniu tego pytania.

- Excuse me, what time is it? | Przepraszam, która jest godzina?

- Could you tell me what time it is? | Czy mógłbyś mi powiedzieć, która jest godzina?

- May I ask you what time it is? | Czy mogę się Ciebie zapytać, która jest godzina?

- Excuse me Sir/Miss, could you tell me the time please? | Przepraszam, czy mógłby/aby mi Pan/ Pani powiedzieć która jest godzina?


Co możemy usłyszeć po zadaniu jednego z tych pytań: It's + pełna godzina - It's two* o'clock.** | jest druga. *w krajach anglojęzycznych doba podzielona jest na pół, a godziny podawane są w zakresach od 1 do 12. W celu odróżnienia od siebie godzin przed i po południowych używa się skrótów am i pm. am - z łac. ante meridiem | przed południem pm - z łac. post meridiem | po południu - It's seven pm o'clock. | jest dziewiętnasta. **W mowie można ominąć słowo o'clock. It's + minuty + after/past + godzina lub It's + godzina + minuty

- It's ten past eleven (am). | Jest za dziesięć jedenasta. - It's six twenty (am). | Jest dwadzieścia po szóstej. kwadrans - quarter wpół do - half to* *to używamy do dopełnienia godziny: - It's quarter to four (pm) | Jest za kwadrans szesnasta. Tyle jeśli chodzi o teorię. Czas na ciekawostkę: Ile trwa moment? Pewnie każdy z nas ma chociaż jednego znajomego, który ciągle się spóźnia, a spod jego palców bardzo często wypływają wiadomości typu: "za chwilę będę", "jeszcze moment i będę u Ciebie", "chwilka" itp... Znajome? Niestety ten "moment" często oznacza przynajmniej kwadrans, a to już 1/4 godziny - długo. Ile tak właściwie trwa owa chwila bądź moment? W dzisiejszych czasach jest to wartość nieokreślona i każdy ją może interpretować po swojemu, jednak na przełomie VII i VIII wieku określała mniej więcej półtorej minuty.

Wielu z nas pewnie by chciało, by moment znów tak jak kiedyś oznaczał 90 sekund, a spóźnialscy przestrzegali jego ram.

"W naturze wszechświata leży, by osoba, która zawsze każe człowiekowi czekać dziesięć minut, tego dnia, gdy ten człowiek się o dziesięć minut spóźni, była gotowa dziesięć minut wcześniej i bardzo starannie nic o tym nie wspominała."

Terry Pratchett "Piąty elefant"

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page