top of page

Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki języków obcych?


Chociaż naukę języka obcego warto rozpocząć w każdym wieku, to najlepiej będzie zacząć poznawać inne kultury i ich języki w jak najmłodszym okresie życia. Sprawdź, kiedy zacząć dziecko uczyć języków obcych i jak je do tego zachęcać.


Język obcy jak ojczysty


Prowadzone przez psychologów dziecięcych badania jasno wskazują, że mózg dziecka jest najbardziej chłonny i najlepiej przyswaja wiedzę między pierwszym a trzecim rokiem życia. Dlatego też warto prowadzić naukę języka obcego równolegle z nauką języka ojczystego. Takie podejście sprawi, że dziecko nie będzie traktowało nauki obcego języka jak obowiązku, lecz w naturalny sposób stawać się będzie dwujęzyczne. Za kluczowy okres dla procesu przyswajania mowy uważa się okres trwający do około szóstego roku życia – wtedy nauka języka obcego powinna być jak najbardziej intensywna i jednocześnie zachodzić w naturalny sposób. Największą plastyczność umysł dziecka zachowuje natomiast do mniej więcej dziesiątego roku życia. Wtedy też warto nie tylko kontynuować naukę języka w domu, lecz również zapisać malucha do szkoły językowej na różnego rodzaju kursy, konwersacje czy korepetycje.


Jak zachęcić dziecko do nauki języków obcych?


Istnieje wiele różnych metod, pomocnych w przekonaniu dziecka do nauki języków obcych. Przede wszystkim traktuj naukę języka jak zabawę i wzmagaj w maluchu naturalną chęć zdobywania wiedzy oraz jej pogłębiania, a także eksplorowania przestrzeni. Ucz go nowych słówek w trakcie wycieczek do muzeum, lasu czy ogrodu zoologicznego, a także podczas śpiewania piosenek, układania rymowanek, wierszyków czy czytania bajek obcym języku. Nie zarzucaj dziecka zbyt dużą ilością materiału i trudnych treści naraz, a zamiast tego podawaj wiedzę często i w małych dawkach. Nie zapominaj o zróżnicowaniu materiałów dydaktycznych: podręczniki oraz ćwiczenia, a także kolorowe książeczki i audiobooki to podstawa, podobnie jak obrazkowe słowniki oraz gry planszowe. Chwal dziecko za każdy, nawet najmniejszy sukces. Pozytywna motywacja stanowi dla najmłodszych najlepszą zachętę do nauki języków obcych.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page