Jaki wiek jest najlepszy na rozpoczęcie nauki języków obcych?


Chociaż naukę języka obcego warto rozpocząć w każdym wieku, to najlepiej będzie zacząć poznawać inne kultury i ich języki w jak najmłodszym okresie życia. Sprawdź, kiedy zacząć dziecko uczyć języków obcych i jak je do tego zachęcać.


Język obcy jak ojczysty


Prowadzone przez psychologów dziecięcych badania jasno wskazują, że mózg dziecka jest najbardziej chłonny i najlepiej przyswaja wiedzę między pierwszym a trzecim rokiem życia. Dlatego też warto prowadzić naukę języka obcego równolegle z nauką języka ojczystego. Takie podejście sprawi, że dziecko nie będzie traktowało nauki obcego języka jak obowiązku, lecz w naturalny sposób stawać się będzie dwujęzyczne. Za kluczowy okres dla procesu przyswajania mowy uważa się okres trwający do około szóstego roku życia – wtedy nauka języka obcego powinna być jak najbardziej intensywna i jednocześnie zachodzić w naturalny sposób. Największą plastyczność umysł dziecka zachowuje natomiast do mniej więcej dziesiątego roku życia. Wtedy też warto nie tylko kontynuować naukę języka w domu, lecz również zapisać malucha do szkoły językowej na różnego rodzaju kursy, konwersacje czy korepetycje.


Jak zachęcić dziecko do nauki języków obcych?


Istnieje wiele różnych metod, pomocnych w przekonaniu dziecka do nauki języków obcych. Przede wszystkim traktuj naukę języka jak zabawę i wzmagaj w maluchu naturalną chęć zdobywania wiedzy oraz jej pogłębiania, a także eksplorowania przestrzeni. Ucz go nowych słówek w trakcie wycieczek do muzeum, lasu czy ogrodu zoologicznego, a także podczas śpiewania piosenek, układania rymowanek, wierszyków czy czytania bajek obcym języku. Nie zarzucaj dziecka zbyt dużą ilością materiału i trudnych treści naraz, a zamiast tego podawaj wiedzę często i w małych dawkach. Nie zapominaj o zróżnicowaniu materiałów dydaktycznych: podręczniki oraz ćwiczenia, a także kolorowe książeczki i audiobooki to podstawa, podobnie jak obrazkowe słowniki oraz gry planszowe. Chwal dziecko za każdy, nawet najmniejszy sukces. Pozytywna motywacja stanowi dla najmłodszych najlepszą zachętę do nauki języków obcych.