Jak przygotować się do matury z języka obcego?

książki w powietrzu

Rady tutaj zawarte zostały przeze mnie zebrane na podstawie moich doświadczeń (matura i egzamin językowy) oraz obserwacji moich kursantów.


Do matury zostało już niewiele czasu, ale jeszcze nie jest za późno, żeby zacząć porządne powtórki!

Zdawalność matury podstawowej z języków obcych jest bardzo wysoka, a matura rozszerzona nie ma granicy zdania, co nie zmienia faktu, że punkty mogą umożliwić Ci, dostanie się na wymarzoną uczelnie, więc jest o co walczyć.

Od czego zacząć?

Po pierwsze: nastawienie. Traktuj przygotowanie do matury jako możliwość poszerzenia swojej znajomości języka obcego. Jeśli przestaniesz traktować to jako mus, przyniesie to większe korzyści, a poznana wiedza zostanie z Tobą na dłużej. Uczenie się pod presją może spowolnić ten proces, a to, czego się nauczysz, prawdopodobnie ucieknie z Twojej głowy po zakończeniu egzaminu.

Po drugie: ustal priorytety. Egzamin maturalny składa się z trzech części: słuchanie, czytanie i pisanie. Zastanów się, co sprawia Ci największą trudność i pracuj nad tym najwięcej.

Po trzecie: słownictwo. Repetytoria maturalne są podzielone na działy tematyczne. Przeanalizuj spis treści i sprawdź, czy są jakieś tematy, na które musisz zwrócić szczególną uwagę. Sposób nauki słówek jest sprawą indywidualną, ale oto kilka moich propozycji:

  • lista: wypisz słówka w kolumnie, a obok nich ich tłumaczenie WAŻNE: niech odległość między słówkiem a jego tłumaczeniem będzie na tyle duża, by zakrywając jedną kolumnę, było widać wszystkie słówka z drugiej.

  • fiszki: zarówno papierowe, zrobione własnoręcznie, jak i elektroniczne w Quizlecie są świetnym sposobem, by opanować słownictwo.

  • układanie zdań lub opowieści: sposób, dzięki któremu przy okazji możesz doskonalić pisanie lub mówienie. Jak to robić? Otwórz repetytorium na temacie, z którego słówka chcesz doskonalić, wypisz kilka i ułóż z nimi zdania (na papierze lub na głos). Takie zadanie możesz robić kilka razy dziennie- nie zajmuje to dużo czasu.

W nauce słownictwa istotna jest systematyczność, dlatego zwróć uwagę na to, by przejrzeć listę lub liszki każdego dnia - nawet 10 minut wystarczy.

Po czwarte: gramatyka. Zarówno matura podstawowa jak i rozszerzona z języków obcych ma wytyczne, które warto przeanalizować, by sprawdzić, co jeszcze trzeba powtórzyć. Repetytoria zawierają wszystkie zagadnienia gramatyczne, które mogą pojawić się na maturze, więc nie ma potrzeby szukać innych materiałów, jednak jeśli zauważysz, że jakiś temat jest dla Ciebie szczególnie kłopotliwy, to spróbuj znaleźć pomoc u wujka Google lub na Youtubie. W internecie jest pełno twórców, którzy dzielą się taką wiedzą zupełnie za darmo i warto z tego korzystać!Jak doskonalić słuchanie?

Żeby opanować rozumienie ze słuchu w języku obcym, trzeba to robić często - ale nie martw się, to nie oznacza, że kilka godzin dziennie musisz siedzieć i słuchać nagrań z książki rozwiązując zadania. Osłuchać się z językiem możesz na spacerze z psem, przy sprzątaniu, leżąc w łóżku przed snem lub oglądając Netflixa. Nie wierzysz? Spróbuj!

Mając częsty kontakt z językiem, osłuchujemy się z jego melodią i zwrotami, które się często powtarzają. Prawdopodobnie słownictwo z “Gambitu królowej” nie pojawi się na maturze, ale może uda Ci się na ten temat napisać rozprawkę lub list? Oprócz tego zapoznasz się z naturalnym językiem i łatwiej będzie Ci wychwytywać istotne elementy w zdaniu.

Jeśli interesujesz się jakimś tematem i wiesz o nim