top of page

Audiobooki a nauka języka niemieckiego (Audible, Blinkist, Bookbeat –recenzja aplikacji)


Słuchanie jest kluczowym elementem w nauce języków obcych, a niestety bardzo często zaniedbywanym. Wśród osób chcących uczyć się języka obcego, na przykład niemieckiego istnieje przekonanie, że uczymy się go przez pewien czas, a potem po prostu już go znamy. Niestety mózg człowieka tak nie działa. Żeby móc bezproblemowo porozumiewać się w obcym języku należy go ciągle pielęgnować – na przykład poprzez osłuchiwanie się. Tyczy się to szczególnie osób, które rzadko mają możliwość konwersacji i nie mieszkają za granicą. Codzienne otaczanie się językiem przynosi wiele korzyści m.in.:

- osłuchiwanie się z akcentem i melodią zdania,

- poznawanie nowych słów,

- śledzenie zmian w języku, na przykład poprzez coraz powszechniejsze anglicyzmy.


Korzyści zależą od tego czego słuchamy, a do wyboru mamy wiele.


Audiobooki są świetnym sposobem osłuchania ze względu na poprawność zarówno w aspekcie wymowy jak i (zazwyczaj) doboru słownictwa. Są dobrym wyborem zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych. Osoby początkujące powinny wybrać znaną już przez siebie pozycję, taką którą przeczytały już w swoim rodzimym języku, a w dodatku nie za długą. Dla takich osób odpowiednie są również słuchowiska, których treść często przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży.


Gdzie szukać audiobooków i słuchowisk po niemiecku?

Żeby znaleźć audiobooki do wyboru na YouTube, najlepiej wpisać w wyszukiwarkę Hörbuch lub Hörspiel. Na początek, żeby sprawdzić, czy ta forma jest dla ans odpowiednia na pewno wystarczy.


Zaletą YouTube jest przede wszystkim to, że jest darmowy, jednak w zamian za to pojawiają się reklamy oraz w darmowej wersji nie można zablokować ekranu telefonu.


przykłady:

Agatha Christie Fata Morgana


Edelsteintrilogie - Rubinrot - Liebe geht durch alle Zeiten


Sherlock Holmes Chronicles - Folge 01: Die Moriarty-Lüge


Die Unglaublichen 2 (Iniemamocni 2)


Rapunzel - Neu verföhntWygodną platformą, ale niestety dosyć drogą jest Audible. Plusem aplikacji jest to, że przeznaczona jest ona wyłącznie do słuchania książek, w odróżnieniu od YouTube, gdzie możesz słuchać również muzyki i wiadomości i audiobook, który nie został jeszcze dokończony może przepaść. Innymi zaletami jest wygodny podział na rozdziały, możliwość zapisywania ulubionych i śledzenie postępu w książce w procentach. Miesięczna cena abonamentu to prawie 50 zł. Dla osób dużo słuchających jest to dobra inwestycja, jednak dla osób którym brak regularności lub słuchają również na innych platformach, może być to zbędny wydatek.


Przykładowe popularne pozycje dostępne w aplikacji:

- książki dla dzieci: die Eule mit der Beule, seria Bibi Blocksberg, seria Benjamin Blümchen,

- cała seria Harry Potter

- In 80 Tagen um die Welt

- Robinson Crusoe

- książki autorów: Stephen King, Agatha Christie, Arthur Conan DoyleTańszą opcją jest Bookbeat, gdzie abonament wynosi niecałe 20 zł (20 godzin miesięcznie) lub prawie 30 zł (100 godzin miesięcznie). Niestety wybór pozycji jest dużo uboższy (jeśli chodzi o popularne tytuły) i raczej polega na wyborze z dostępnych w aplikacji aniżeli wyszukania konkretnej książki.


Przykładowe popularne pozycje dostępne w aplikacji:

- Herr der Diebe,

- die Chroniken von Narnia (nie wszystkie części),

- die Schule der magischen Tiere,

- der geheime Garten,

- książki autorów: Ken Follett, Jo Nesbø.


Blinkist jest ciekawą opcją dla osób zaawansowanych. W aplikacji można znaleźć streszczenia książek, których długość często nie przekracza 20 minut. Idealne rozwiązanie dla chcących poszerzać swoją wiedzę i tych, którym zależy na konkretnych treściach w krótkim czasie. Cena to 350 zł na cały rok, czyli ok 30 zł miesięcznie. Wybór książek jest duży i nie brakuje w niej najnowszych pozycji, przede wszystkim w tematach rozwoju osobistego, biznesu i edukacji. Jest to dobry wybór dla osób, które lubią czytać książki w wersji papierowej, ale przed ich kupnem wolą się upewnić, czy na pewno jest to pozycja dla nich.


Przykładowe pozycje dostępne w aplikacji:

- Erfülltes Leben,

- Das Trauma in dir,

- Was ich meinem 18-jährigen Ich raten würde.


Każda z tych aplikacji oferuje okres próbny, warto to wykorzystać i je wypróbować. Mam nadzieję, że podane przeze mnie przykłady książek będą pomocne.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page