top of page

Adidas - czy wiesz co nosisz?


buty adidas

Tej marki raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Produkuje ona światowej klasy odzież, obuwie i sprzęt sportowy, które charakteryzują się trzema paskami.


Adidas osiągnął sukces nie tylko na rodzimym niemieckim i europejskim rynku, ale również za oceanem. Jednak niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że jest to niemiecka marka.


Początki

W 1920 roku Adolf Dasser wyprodukował swoje pierwsze sportowe buty. Skąd ten pomysł? Jak to się mówi - niedaleko pada jabłko od jabłoni - jego ojciec prowadził zakład obuwniczy, a młody Adolf nieraz pomagał mu w pracy, co nie zawsze kończyło się zadowoleniem klientów. Wyprodukowanie butów to był w tamtych czasach nie lada wyczyn, gdyż po I wojnie światowej, nie posiadał zbyt wielu materiałów. Adolf był wizjonerem oraz sam uprawiał sport, dzięki czemu wiedział, co jest potrzebne sportowcom - jego pierwsze buty były warte dwie marki i sprzedawały się całkiem nieźle.

W 1923 roku namówił swojego brata Rudolfa na założenie spółki. W roku 1924 spółka "Gebrüder Dassler Schuhfabrik" została zarejestrowana, a cztery lata później spod ich rąk wyszło obuwie dla zawodników Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie.


Produkty Gebrüder Dassler Schuhfabrik od początku były skierowane do sportowców, jednak sytuacja polityczna w kraju zmusiła braci do produkcji obuwia, pasków i plecaków dla żołnierzy Wehrmachtu. Mężczyźni należeli do partii mimo iż ani Adolf, ani Rudolf nie popierali całkowicie polityki totalitarnego przywódcy. W czasach II wojny światowej spółka zyskała popularność, gdyż wysportowani, młodzi atleci byli potrzebni dla armii III Rzeszy, a nawet stali się elementem nazistowskiej propagandy.


Rudolf, tak jak Adolf był sportowcem, jednak zupełnie inaczej podchodził do biznesu niż jego młodszy brat. Zajmował się kwestiami finansowymi i wychodził z założenia, że Adolf nie jest w stanie sam poprowadzić firmy, gdyż jego wizjonerskie podejście pozbawione jest racjonalnego myślenia o ekonomicznych aspektach. Oprócz prowadzenia spółki z bratem Rudolf trenował młodzież z Hitlerjugend, wśród której szukał wybitnych sportowców i myślał nad udoskonalaniem swoich produktów.


Rozpad Gebrüder Dassler Schuhfabrik

Przez prywatne konflikty oraz odrębne wizje, w 1948 roku spółka się rozpadła i każdy z braci poszedł w swoją stronę. W ten sposób powstały dwie ogromne marki, które przez lata ze sobą rywalizowały. Rudolf dzięki umiejętności zarządzania finansami i smykałką do biznesu był pewny swojego sukcesu, jednak po rozpadzie spółki zostało z nim zaledwie 13 pracowników. Z Adolfem została znaczna większość.


Czy wiesz, o jakie marki chodzi?

Jest to ADIDAS i PUMA (na początku RUDA)


ADI pseudonim Adolfa

DAS Dasser


RU Rudolf

DA Dassler


Adolf odniósł dużo większy sukces, niż jego starszy brat i do dzisiaj Adidas góruje nad Pumą.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page